preloder

Oferta Trade In na drukarki Stratasys!

zamknij okienko

Technologia druku
Czym jest druk 3d?

Krótko o tym, jak działa druk 3D

Czym jest druk 3D? Poznaj technologię druku 3D!

Druk 3D to jedna z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się metod wytwarzania. Buduj elementy poprzez nakładanie na siebie bardzo niskich warstw materiału. W Prosolutions oferujemy drukarki i wydruki w dwóch technologiach – FDM oraz PolyJet. Zagłąb się w świat druku 3D!

pc_abs_saw_handle

Drukowanie 3D lub inaczej wytwarzanie przyrostowe to proces budowania trójwymiarowych części bezpośrednio na podstawie modeli komputerowych. Obiekt, który ma zostać stworzony, dzielony jest w specjalnym oprogramowaniu na poziome warstwy o bardzo młej wysokości. Po rozpoczęciu pracy drukarki nakładają na siebie kolejne warstwy modelu, aż do zakończenia pracy.

JAK TO DZIAłA

Pierwszym etapem druku 3D jest stworzenie modelu. Można od zera narysować model w programie CAD lub też otrzymać model poprzez zeskanowanie istniejącego obiektu. Następnie, otrzymany lub stworzony model musi zostać przystosowany do wydruku 3D. Formatem plików, który jest najszerzej obsługiwany w tej technologii jest format .STL. Charakteryzuje się on tym, że zapisuje model w postaci małych trójkątów tworzących razem zamkniętą powierzchnię.
Mając poprawny, gotowy model w formacie STL rozpoczynamy zautomatyzowany proces cięcia modelu na warstwy oraz tworzenia ścieżek druku każdej nich. W zależności od technologii druku proces ten wygląda inaczej. W PolyJet oprogramowanie Objet Studio oblicza, gdzie drukowany ma być materiał modelowy, a gdzie podporowy. W technologii FDM proces jest bardziej złożony, gdyż wymaga ustalenia ścieżki dla każdej warstwy. Mając gotowy, pocięty model możemy rozpocząć wydruk.

DLACZEGO DRUK 3D ?

Drukowanie 3D to metoda, która pod wieloma względami nie ma sobie równych. Technologia ta pozwala szybko budować prototypy, ale także gotowe, pracujące części wymagające specjalnych charakterystyk. Zobacz do czego druk 3D stosują największe firmy na świecie:

  • możliwość budowania i oceny prototypu na każdym etapie procesu tworzenia produktu;
  • możliwość wprowadzania ciągłych zmian i personalizowania modeli;
  • tworzenie pustych w środku części w celu ograniczenia masy;
  • tworzenie części o bardzo skomplikowanej geometrii;
  • utrzymanie własności intelektualnej wewnątrz firmy – rezygnacja z outsourcingu;
  • tworzenie narzędzi produkcyjnych;

Nasze drukarki 3D