preloder

Druk 3D z metalu
PBF

Spiekanie proszku metalowego za pomocą lasera

 

Druk 3D z metalu Technologia PBF - metalowe detale prosto z drukarki

Technologia druku PBF (ang. Powder Bed Fusion) przeznaczona jest do addytywnej produkcji metali, czyli wytwarzania obiektów 3D na podstawie ich komputerowych modeli. PBF to technologia polegająca na warstwowym spiekaniu metalowego proszku. Specjalny element (tzw. reacoater) pobiera warstwę proszku z położonego obok złoża i nasuwa ją na obszar roboczy. Tam laser selektywnie spieka ze sobą cząstki proszku, budując model warstwa po warstwie. Ta stosunkowo prosta metoda druku 3d z metalu pozwala uzyskać niezwykle dobre rezultaty.

Druk PBF jest nieodłączną częścią tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, w której główną rolę odgrywają inteligentne maszyny wpływające na cyfryzację produkcji. Wdrożenie druku 3D z metalu skraca czas produkcji, przyspiesza pracę inżynierów, zmniejsza straty materiałowe oraz umożliwia budowanie wytrzymałych konstrukcji metalowych z mniejszą ilością połączeń spawanych. Druk 3D z metalu pozwala również na tworzenie skomplikowanych i unikatowych konstrukcji, których wcześniejsza produkcja była zbyt czasochłonna lub niemożliwa.

 

XactMetal (Photo by Steve Manuel)

Profesjonalne drukarki 3D do metalu

W ofercie Prosolutions znajdują się dwa modele drukarek 3D do metalu z serii XM200: XM200C oraz XM200S. Obie drukarki zostały wyprodukowane przez amerykańską markę Xact Metal specjalizującą się w produkcji urządzeń drukujących w technologii PBF. Profesjonalne drukarki 3D do metalu zapewniają bezkompromisową jakość i są przeznaczone dla klientów działających w wielu branżach.

• XM200C to drukarka 3D do metalu wyposażona w impulsowy laser światłowodowy z domieszką iterbu o mocy 100 W. Szybki skaner Xact Core™ spieka metalowy proszek z prędkością 500 mm/s. Urządzenie zapewnia druk 3d z metalu z wysoką precyzję budowy detali, drukując warstwy o grubości 20-100 pm i spiekając materiał plamką o średnicy większej niż 20 mikronów. Dodatkowym atutem drukarki XM200C jest 7-calowy ekran dotykowy, który zapewnia intuicyjną obsługę.

• XM200S to drukarka 3D do metalu z impulsowym laserem światłowodowym z domieszką iterbu o mocy 200 W. Szybki i niezwykle precyzyjny skaner wyróżnia się minimalnym znoszeniem i czasem rozgrzewania. Za wysoką jakość warstw o grubości 20-100 pm odpowiada laser spiekający materiał plamką o średnicy większej niż 50 mikronów. Model XM200S wyposażono w 15-calowy ekran dotykowy zapewniający intuicyjną obsługę.

Drukarka 3D do metalu – którą wybrać?

Drukarkę 3d do metalu należy dopasować do własnych potrzeb, kierując się przede wszystkim rodzajem prowadzonej działalności oraz obsługiwanymi materiałami.

Druk 3D z metalu z użyciem drukarki XM200C to opcja adresowana do uniwersytetów, laboratoriów oraz małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem prototypów i oprzyrządowania.

Model XM200C polecany jest również organizacjom szukającym alternatywy dla odlewów o małej objętości. Drukarka XM200C umożliwia drukowanie ze stali nierdzewnej (316L, 17-4 PH, 15-5, 400 Series), super stopów (718, 625, Kobalt Chrom F75, Hastelloy® X), stali narzędziowej (Maraging M300) oraz brązu.

Drukarka XM200S zapewnia najwydajniejszy druk 3D z metalu, dlatego jest przeznaczona dla przemysłu lotniczego i medycznego oraz innych branż, w których szybki i precyzyjny druk 3D jest kwestią nadrzędną. Model XM200S obsługuje stal nierdzewną (316L, 17-4 PH, 15-5, 400 Series), super stopy (718, 625, Kobalt Chrom F75, Hastelloy® X, Tytan Ti64), stal narzędziową (Maraging M300), brąz i Aluminium Si10Mg.

Druk 3d z metalu – o technologii PBF

Przy pomocy techniki spiekania złoża z proszku metalowego można uzyskać bardzo złożone części o wysokiej jakości. Ta technika druku 3d z metalu pozwala skrócić całkowity czas cyklu o około 50% i eliminuje potrzebę płukania / usuwania spoiwa i posiadania urządzeń do spiekania / wygrzewania, które to stosuje się w rozwiązaniu BMD polegającym na budowaniu elementów metalowych warstwowo poprzez wytłaczanie metalowych proszków z dodatkiem termoplastycznych polimerów, rozwiązaniu osadzania warstwy atomów (ALD) lub w innych drukarkach przestrzennych 3d, w których stosuje się techniki pokrewne do nakładania podgrzanego materiału termoplastycznego (FDM)

Pobierz broszury produktowe

 

Kontakt Zadaj nam pytanie

Maszyny pracujące w tej technologii