preloder

Oferta Trade In na drukarki Stratasys!

zamknij okienko

Druk 3D z metalu
PBF

Spiekanie proszku metalowego za pomocą lasera

 

Druk 3D z metalu Technologia PBF - metalowe detale prosto z drukarki

Technologia druku PBF (ang. Powder Bed Fusion) przeznaczona jest do addytywnej produkcji metali, czyli wytwarzania obiektów 3D na podstawie ich komputerowych modeli. PBF to technologia polegająca na warstwowym spiekaniu metalowego proszku. Specjalny element (tzw. reacoater) pobiera warstwę proszku z położonego obok złoża i nasuwa ją na obszar roboczy. Tam laser selektywnie spieka ze sobą cząstki proszku, budując model warstwa po warstwie. Ta stosunkowo prosta metoda druku 3D z metalu pozwala uzyskać niezwykle dobre rezultaty.

Druk PBF jest nieodłączną częścią tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, w której główną rolę odgrywają inteligentne maszyny wpływające na cyfryzację produkcji. Wdrożenie druku 3D z metalu skraca czas produkcji, przyspiesza pracę inżynierów, zmniejsza straty materiałowe oraz umożliwia budowanie wytrzymałych konstrukcji metalowych z mniejszą ilością połączeń spawanych. Druk 3D z metalu pozwala również na tworzenie skomplikowanych i unikatowych konstrukcji, których wcześniejsza produkcja była zbyt czasochłonna lub niemożliwa.

 

XactMetal (Photo by Steve Manuel)

Profesjonalne drukarki 3D do metalu

  • W ofercie Prosolutions znajdują się trzy modele drukarek 3D do metalu: XM200C, XM200G oraz XM300G. Wszystkie drukarki zostały wyprodukowane przez amerykańską markę Xact Metal specjalizującą się w produkcji urządzeń drukujących w technologii PBF. Profesjonalne drukarki 3D do metalu zapewniają bezkompromisową jakość i są przeznaczone dla szerokiego spektrum Klientów – od uczelni i laboratoriów po zakłady produkcyjne i przemysł ciężki.
  • XM200C to drukarka 3D do metalu wyposażona w impulsowy laser światłowodowy z domieszką iterbu o mocy 100 W. Szybki skaner Xact Core™ spieka metalowy proszek z prędkością 500 mm/s. Urządzenie zapewnia druk 3D z metalu z wysoką precyzją budowy detali, drukując warstwy o grubości 20-100 µm i spiekając materiał plamką o średnicy większej niż 20 mikronów. Dodatkowym atutem drukarki XM200C jest 7-calowy ekran dotykowy, który zapewnia intuicyjną obsługę.
  • XM200G to profesjonalna drukarka 3D do metalu wyposażona w zaawansowany system optyczny (galwanometryczny) do prowadzenia wiązki lasera. Konstrukcja systemu oraz specjalistyczne soczewki pozwalają na uzyskanie bardzo małych odkształceń wiązki lasera przy krawędziach stołu roboczego. Drukarka ta spełnia wszystkie kryteria profesjonalnego, przemysłowego urządzenia nie rezygnując jednocześnie z głównej filozofii firmy Xact Metal – zwiększenia dostępności druku 3D poprzez niższą cenę. XM200G może być wyposażona w aż dwa lasery o mocy (do wyboru) 100W, 200W lub 400W i opcjonalny system chłodzenia wodą dla uzyskania większej stabilności procesu. Użytkownik dysponuje dwoma rozmiarami plamki – 50 oraz 100 mikrometrów oraz grubością warstwy od 20 do 100 mikrometrów. Za obsługę urządzenia odpowiada czytelny 18,5 calowy ekran dotykowy z intuicyjnym interfejsem użytkownika.
  • XM300G – najnowsza, największa i najszybsza drukarka 3D Xact Metal to rozwinięcie platformy XM200G. Posiada 1, 2 lub 4 mocniejsze (400 lub 700W) i szybsze lasery światłowodowe pokrywające 100% obszaru roboczego. Charakteryzuje się także znacznie większym obszarem roboczym 300 x 300 x 350 mm. XM300G to połączenie przemysłowej klasy szybkości, jakości i powtarzalności druku z otwartością systemu i innowacyjną technologią – to wszystko w znakomitym stosunku cena/jakość. XM300G to bezkompromisowa drukarka 3D do metalu spełniająca wszystkie wymagania nowoczesnego przemysłu.

Drukarka 3D do metalu – którą wybrać?

Drukarkę 3D do metalu należy dopasować do własnych potrzeb, kierując się przede wszystkim rodzajem prowadzonej działalności oraz obsługiwanymi materiałami.

Druk 3D z metalu z użyciem drukarki XM200C to opcja adresowana do uniwersytetów, laboratoriów oraz małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem prototypów i oprzyrządowania.

Model XM200C polecany jest również organizacjom szukającym alternatywy dla odlewów o małej objętości. Drukarka XM200C umożliwia drukowanie ze stali nierdzewnej (316L, 17-4 PH, 15-5, 400 Series), super stopów (718, 625, Kobalt Chrom F75, Hastelloy® X), stali narzędziowej (Maraging M300) oraz brązu.

XM200G to bezkompromisowe rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich, nawet bardzo wymagających aplikacjach. Niezależnie, czy będzie to produkcja części końcowych, badania rozwojowe czy naukowe, XM200G zapewni najwyższą wydajność, dokładność i niezawodność pracy oraz duży wybór materiałów, aby pokryć wszystkie potrzeby użytkownika. Do wyboru mamy m.in. Aluminium Si10Mg, brąz i miedź, różne rodzaje stali nierdzewnej, stal narzędziową a nawet super stopy i tytan. Otwartość systemu gwarantuje ogromną elastyczność działania w razie potrzeby. Zaawansowany system galvo oraz opcjonalny podwójny laser drastycznie zwiększają prędkość druku względem drukarki XM200C.

XM300G to rozwinięcie platformy XM200G na niemal wszystkich płaszczyznach. Drukarka ta dysponuje dużym obszarem roboczym 300 x 300 x 350 mm. Duże możliwości konfiguracji pozwalają na zamontowanie aż do 4 laserów o mocy 400 lub 700 W ze 100% pokryciem obszaru roboczego. XM300G to przemysłowe urządzenie idealne dla aplikacji wymagających dużej dokładności, powtarzalności oraz szybkości druku.

Druk 3D z metalu – o technologii PBF

Przy pomocy techniki spiekania złoża z proszku metalowego można uzyskać bardzo złożone części o wysokiej jakości. Ta technika druku 3D z metalu pozwala skrócić całkowity czas cyklu o około 50% i eliminuje potrzebę płukania / usuwania spoiwa i posiadania urządzeń do spiekania / wygrzewania, które to stosuje się w rozwiązaniu BMD polegającym na budowaniu elementów metalowych warstwowo poprzez wytłaczanie metalowych proszków z dodatkiem termoplastycznych polimerów, rozwiązaniu osadzania warstwy atomów (ALD) lub w innych drukarkach przestrzennych 3D, w których stosuje się techniki pokrewne do nakładania podgrzanego materiału termoplastycznego (FDM)

Pobierz broszury produktowe

 

Kontakt Zadaj nam pytanie

Maszyny pracujące w tej technologii