preloder

Oferta Trade In na drukarki Stratasys!

zamknij okienko

Szybkie
Prototypowanie

Prototypowanie formy wytryskowej z użyciem druku 3D

Szybkie prototypowanie Testuj model na każdym etapie

Skróć czas projektowania i wprowadzenia produktu na rynek, popraw komunikację między działami w firmie, usprawnij przesył informacji i rozwiąż problemy powstałe między biurem projektowym, a działem inżynierskim. Szybkie prototypowanie formy wtryskowe pozwala testować Twój projekt na każdym etapie procesu wdrażania. Twórz prototypy 3d, wyprzedź konkurencję i zwiększ zysk dzięki drukarkom FDM i PolyJet.

PC

Redukuj koszty

Niezależnie od tego, jaki produkt wprowadzasz na rynek, bardzo rzadko uda Ci się przeprowadzić proces bez poprawek projektu. Wyniki testów, pomiary i oceny konsumentów są w takim wypadku bezcenną wartością. Drukuj prototypy 3d, by zoptymalizować kształt i wykryć błędy na każdym etapie projektowania modelu. Dzięki temu masz pewność, że najszybciej jak to możliwe wprowadzasz produkt, który w momencie wejścia na rynek spełnia oczekiwania konsumentów i Twoje.

Im później wykryjesz błąd w projekcie, tym większe musisz ponieść straty zarówno finansowe, jak i czasowe. Warto pamiętać o kosztach konieczności wprowadzania zmian do narzędzi i oszczędności materiału. Drukarki 3d Stratasys pozwalają drukować model w nocy, abyś rano mógł go wziąć w ręce, zbadać, ocenić i sprawdzić pod kątem ewentualnych błędów. Ustaw kilka wersji modelu i wybierz najlepszą. Profesjonalne drukarki 3d dadzą Ci pewność, że pozostawione przez Ciebie części wydrukują się na czas, bez konieczności ciągłej obecności operatora.

Przedstaw Swój pomysł nie tylko na papierze

Kiedy przedstawiasz Swoją wizję, wiesz, że jeden dobry rysunek mówi o projekcie więcej niż tysiąc słów. Pomyśl, że tysiąc rysunków mówi mniej niż jeden rzeczywisty, istniejący model, którego można dotknąć, obrócić w dłoniach, zmierzyć. Przedstawiaj Swoje pomysły w najprecyzyjniejszy możliwy sposób !

Pamiętaj też, że dzięki drukowi 3D możesz szybko i we własnym zakresie stworzyć narzędzia, których będziesz używał w produkcji.

Prototypowanie formy wtryskowe

Jednym z zastosowań technologii PolyJet jest tworzenie prototypowych wyprasek do form wtryskowych. Formy wtryskowe mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Ewentualny błąd w ich konstrukcji może być bardzo kosztowny. Drukarki 3d Stratsys PolyJet pozwolą Ci zminimalizować koszt. Drukuj szybko prototypowe formy wtryskowe, dzięki którym stworzysz modele 3d Twojego produktu z materiału docelowego. Drukuj prototypy 3d i wykryj błędy, aby sprawnie zoptymalizować kształt formy, zanim zamówisz docelową formę.

Szybkie prototypowanie form wtryskowych

Prototypowanie form wtryskowych to złożony proces. Wiele prac można wykonać na modelu numerycznym, ale nie da się zweryfikować jakości formy bez wykonania modelu fizycznego i sprawdzeniu go w praktyce. Projektowanie i produkcja form do weryfikacji metodami tradycyjnymi zajmuje sporo czasu i pochłania wiele środków i zasobów. Nie da się w trakcie uniknąć poprawek i modyfikacji. To naturalny proces, którego celem jest dopracowanie perfekcyjnej geometrii formy, która pozwoli produkować idealne powtarzalne wypraski technologiczne. 

Proces projektowania form wtryskowych poprzedza przygotowanie optymalnego projektu produktu, który w zależności od rodzaju wyrobu na potrzeby produkcji przemysłowej zostaje sprowadzony do jednej lub kilku wyprasek technologicznych, które stają się wzorem do produkcji form. Kluczem do sprawnego prowadzenia takiego procesu jest szybkie weryfikowanie wniosków i założeń na modelach fizycznych. W takich przypadkach rewelacyjnie sprawdzają się nowoczesne metody druku 3D, które umożliwiają szybkie wytwarzanie modeli oraz ich zmodyfikowanych wersji, aby można było porównać je i zweryfikować z oczekiwaniami i warunkami, jakie projektowanym produktom stawiają użytkownicy i warunki, w jakich będą użytkowane. 

Dzięki odpowiednim technikom i materiałom do druku 3D marki Stratasys to, co kiedyś zajmowało tygodnie, a może nawet miesiące i m.in. przez to pochłaniało astronomiczny budżet, może zrealizować jednostka projektowa z dostępem do odpowiedniej drukarki 3D. Wiele wariantów można przygotowywać i testować równolegle, aby szybciej dopracować geometrię wyrobu, który w swojej branży wyznaczy trendy i stanie się synonimem ergonomii, ekonomii i efektywność. Wystarczy dobrać odpowiednie materiały do druku i zacząć proces, aby sukcesywnie skracać drogę do ostatecznej idealnej wersji produkcyjnej.

Jakie zalety płyną więc z zastosowania druku 3D w projektowaniu form wtryskowych i wyrobów, które będą w przyszłości produkowane przy ich zastosowaniu:

  • możliwość testowanie modelu na każdym etapie – każda wersja, sugestia i każde założenie może zostać zweryfikowane na modelu fizycznym; nie ma złych pomysłów, są tylko niesprawdzone;
  • redukcja kosztów – to już kilka dekad, od kiedy druk 3D jest powszechnie stosowany w przemyśle; drukarki są coraz precyzyjniejsze, coraz szybsze, wydajniejsze; model i jego alternatywną wersję można kliknąć wieczorem i wyprodukować overnight, żeby rano sprawdzić, czy wszystko poszło w dobrym kierunku;
  • prezentacja koncepcji i kierunków rozwoju na obiektach fizycznych – nie wszyscy mogą uczestniczenia w procesie projektowania i prototypowania, ale dla wielu możliwość zrozumienia ewolucji, jaką w trakcie przechodzi prototyp, dzięki prezentacji procesu na modelach fizycznych, stanowi ogromną wartość dodaną;
  • prototypownie form wtryskowych – poza prototypowaniem gotowych produktów, istnieje także możliwość wydruku testowych form wtryskowych, dzięki którym możliwą staje się produkcja wypraski identycznej z finalną. Pozwala to m.in. wykryć błędy geometrii formy czy przetestować właściwości mechaniczne finalnego detalu. Kolejne iteracje formy wtryskowej uwzględniające poprawki mogą być drukowane znacznie szybciej i taniej niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnych metod wytwarzania. Wykorzystanie druku 3D w procesie znacząco skraca czas TTM (Time to market) oraz redukuje koszty.
  • krótkoseryjne formy wtryskowe – czasem, gdy dany element będzie produkowany krótkoseryjnie (np. limitowane edycje, wyspecjalizowane narzędzia czy części zapasowe do maszyn), wydrukowana forma wtryskowa będzie mogła bez problemu zastąpić tą tradycyjną.

Kontakt Skontaktuj się z nami