preloder

Technologia druku
FDM

Drukuj z termoplastów używanych na codzień w przemyśle

FDM Profesjonalne termoplasty

Technologia FDM polega na budowaniu kolejnych warstw modelu poprzez nakładanie nadtopionego materiału zgodnie z obliczonymi wcześniej ścieżkami druku. Sprawdź możliwości jakie dają Ci drukarka 3d FDM Stratasys wykorzystujące w procesie popularne i sprawdzone materiały od lat wykorzystywane w klasycznych metodach wytwarzania.

pc_abs_saw_handle

Drukarka 3D FDM – jak działa?

FDM to technologia, która została opatentowana przez Stratasys pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. To dlatego drukarki 3D FDM i materiały przez Nas oferowane są na najwyższym poziomie, nieosiągalnym przez konkurencję! Buduj modele koncepcyjne, prototypy lub finalne produkty w najwyższej jakości z najlepszych, wysoko wydajnych termoplastów. FDM to jedyna technologia druku 3D wykorzystująca produkcyjne termoplasty, które gwarantują wysoką wytrzymałość mechaniczną, termiczną czy chemiczną.

Historia technologii FDM

Założyciel Stratasys, Scott Crump, jest twórcą technologii, którą stworzył ponad 20 lat temu. Od tego czasu Stratasys kontynuuje rewolucjonizowanie rynku produkcyjnego dając inżynierom, projektantom i wielu innym profesjonalistom ciągle nowe możliwości, rozwijając swoje produkty – w tym wyjątkowe drukarki FDM.

Technologia FDM krok po kroku?

Wydruk w metodzie FDM polega na budowaniu modelu warstwa po warstwie od podstawy poprzez przetłaczanie termoplastów przez rozgrzany tip. Proces jest bardzo prosty:

Twój model CAD jest przetwarzany w specjalnym oprogramowaniu. Program tnie model na warstwy o bardzo małej wysokości, a następnie dla każdej warstwy tworzy indywidualną ścieżkę, po której będzie poruszała się rozgrzana końcówka tłocząca materiał. Jeżeli występuje konieczność drukowania z podporami (gdy model ma nawisy) to oprogramowanie samo wprowadza ich wydruk do ścieżki.

Druk FDM (inaczej niż formowanie wtryskowe) rozpoczyna się kiedy termoplast w dyszy w wyniku nagrzania nadtapia się a następnie nakładany jest na idealnie prostym stole roboczym zgodnie z wgranymi ścieżkami.

Aplikacje dla technologii FDM

Termoplasty FDM to materiały stosowane na codzień w przemyśle. Dzięki temu możemy drukować nie tylko prototypy, ale nawet gotowe elementy i narzędzia z docelowego materiału. Prosolutions w swojej ofercie posiada szeroki wybór oryginalnych filamentów Stratasys o zróżnicowanych właściwościach. Od prostego ABSu dla mniej wymagających aplikacji po zaawansowane termoplasty wysokowytrzymałe i inżynieryjne jak ULTEM™ 9085, ULTEM™ 1010, Nylon 12CF czy Diran. Termoplasty FDM umożliwiają szybkie prototypowanie koncepcyjne i funkcjonalne, tworzenie narzędzi i gotowych elementów. Odgrywają dużą rolę w procesie utrzymania ruchu i pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki możliwości testowania w pełni funkcjonalnego detalu przed uruchomieniem jego produkcji tradycyjnymi metodami.

Gdzie wykorzystywana jest drukarka 3D FDM?

Innowacyjna technologia FDM polega na tworzeniu stabilnych i wytrzymałych części za pomocą materiałów, które wykorzystuje się między innymi w procesie wytłaczania i obróbce CNC. Wydruk w technologii FDM polega na przetłaczaniu termoplastów przez rozgrzany tip, co umożliwia warstwową budowę modelu. Ta niezwykle łatwa w użyciu technologia została opatentowana w pod koniec lat 80. XX wieku przez firmę Stratasys – pioniera w druku 3D, którego oryginalne produkty znajdują się w ofercie Prosolutions.

Materiały do drukarek 3D FDM

Materiały do drukarki 3D od Stratasys dedykowane technologii FDM podzieliliśmy na trzy kategorie: standardowe, inżynieryjne i wysokowytrzymałe. Markowe termoplasty od Stratasys przeznaczone są do druku przemysłowego, a niektóre materiały (np. ABS-M30i, PC-ISO, ULTEM™ 1010) wyróżniają się biokompatybilnością i sterylnością, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w branży medycznej, farmaceutycznej i spożywczej. Wśród dostępnych filamentów znajdują się materiały w wielu kolorach, które umożliwiają tworzenie niezwykle estetycznych prototypów (np. ASA). Termoplasty wysokowytrzymałe od Stratasys są powszechnie wykorzystywane w branży lotniczej, motoryzacyjnej i militarnej (np. ULTEM™ 9085).

 

 

Kontakt Zadaj nam pytanie

Drukarki 3D FDM