Scott Crump odchodzi na emeryturę

Po ponad 30 latach pracy w Stratasys na emeryturę przechodzi jego współzałożyciel – Scott Crump. Firmę założył on ze swoją żoną Lisą w 1989 roku. W tym roku otrzymał też patent, który zmienił historię druku 3D. Był to patent na technologię FDM – Fused Deposition Modeling. Dzięki prostym założeniom, skuteczności oraz mnogości możliwych do wykorzystania materiałów termoplastycznych FDM szybko zdobył ogromną popularność. Wraz z popularnością przyszli naśladowcy – technologia doczekała się naśladowcy wykorzystywanego w tańszych drukarkach, od półprofesjonalnych po zupełnie amatorskie chińskie rep-rapy. Mowa oczywiście o FFF, które do spółki ze swoim pierwowzorem FDMem stanowi obecnie najpopularniejszą technologię budowania przyrostowego.

Scott Crump w eksluzywnym wywiadzie dla TCT Magazine opisał swoją karierę jako “fantastyczną podróż” i nie ma co się dziwić. Wynalazł najpopularniejszą obecnie technologię wytwarzania przyrostowego, pchnął do przodu całą branżę, dostał się do dwóch technologicznych hal sławy i całkiem przy okazji stworzył jedną z największych firm w branży druku 3D, która do dzisiaj wyznacza kierunek innym. To musiało być naprawdę ciekawe 30 lat.

Nam nie pozostaje powiedzieć nic innego, niż dziękujemy! Bez wątpienia idea przemysłu 4.0 nie byłaby możliwa do zrealizowania bez udziału druku 3D u którego podstaw leżą przecież dokładnie te same założenia.

Niezależnie jaką drukarkę posiadacie lub chcielibyście posiadać i z jaką firmą sympatyzujecie, ten facet poświęcił całą karierę na to, aby druk 3D był w tym miejscu w którym jest. To dzięki niemu – pośrednio lub bezpośrednio – mamy dzisiaj takie możliwości i taki wybór wśród maszyn i technologii. Istnieje też duża szansa, że z racji popularności wynalezionej przez Scotta Crumpa technologii, jedna z Waszych drukarek działa (lub będzie działać) dzięki jego wynalazkowi :).